Koho by nezajímalo, co se děje na jím vyvinutých nebo provozovaných webových stránkách a aplikacích. Analytické nástroje, které vám představím, zvládnou nejen grafické zobrazení míst, na která uživatelé nejvíce klikají, ale dovedou provádět analýzy formulářů (například objednávek nebo registrací) a dokonce i zobrazit pohyby kurzoru jednotlivých návštěvníků.
Analytických nástrojů je samozřejmě více, tyto jsem vybral čistě subjektivně proto, že se mi s nimi pracovalo vždy nejlépe. A u ClickTale ani o žádném srovnatelném konkurentovi nevím ;-)
1. Heat-mapy MYX – www.myx.cz
Protože jsem patriot, nemůžu jako první uvést nic jiného, než heatmapy od firmy SiteOne – mYx. Jde o onlinovou aplikaci, jejíž výstupem jsou inteligentní „teplotní“ mapy, zobrazující intenzitu klikání na jednotlivé prvky a místa webů (stránky, formuláře, atd.). Aplikace umožňuje data filtrovat, umožňuje volit průhlednost i barevnost heatmapy, a lze ji napojit na další analytický nástroj Google Analytics.
mYx sleduji několik roků, neustále se vyvíjí a v SiteOne rozhodně nespí na vavřínech – vřele doporučuji.
2. ClickTale – www.clicktale.com
Zatímco Google Analytics poskytne cenné informace o konverzích, o toku uživatelů a zdrojích návštěvnosti, izraelský ClickTale poskytne něco zcela bezkonkurenčního. Pomocí aplikace „Visitor Recordings“ je možné přehrávat jednotlivé přístupy tak, jako byste koukali uživateli pod prsty – vidíte zde, jak hýbe myší, na co kliká, jak dlouho čeká, i když si třeba při čtení popojíždí kurzorem u textu :-) Pro uživatelské testování v ostrém provozu (ale nejen!) geniální nástroj.
ClickTale bych doporučil zejména těm, kdo mají na stránkách jakékoli formuláře – složitější registrační aplikace, eshopy, apod. Jedna z dalších funkcí ClickTale je „Form Analytics„, která obsahuje následující funkce: Conversion Report pro zobrazení konverzního poměru formuláře, Drop Report, který ukáže, jaký element stránky byl ten poslední, kterým se uživatel zabýval, dále pak Time Report – ten nabídne detailní informace opět o jednotlivých položkách formuláře (je velmi zajímavé se dozvědět, že vám 50% potencionálních zákazníků odchází právě jen kvůli problémům s jedním kombo-boxem); Blank Field Report odhalí, která pole uživatelé ignorují a nevyplňují, a konečně Refill Report – zde zjistíte, která pole uživatel po neúspěšném odeslání nejčastěji opravovali (tedy asi jste je nedostatečně informovali, co že mají vyplnit, nebo vám fungují divně validace).
3. Google Analytics – www.google.com/analytics
Kdo by neznal Google Analytics. S novým rozhraním a provázáním služby s Google Webmaster Tools nabral tento, již tak nejpoužívanější systém pro analýzu webů nový dech. Google Analytics, často zkráceně označované jako GA, použávám prakticky na každém webu, který jsem vytvořil. Oč je GA slabší při analýze front-endu oproti dvou předešlým nástrojům, o to je nesrovnatelně silnější při analýzách samotných uživatelů, jejich operačních systémů, dále pak zejména zdrojů návštěvníků a klíčových slov, nebo PPC kampaní, a tak dále. Je to velmi vyspělý nástroj, který oproti dvěma předešlým je zcela zdarma.