Základy UML – diagram případů užití (use case diagram)

Diagram tzv. případů užití (v angličtině USE CASE diagram) znázorňuje vztah aktorů k jednotlivým aktivitám prováděným v konkrétních aplikacích. Pomocí diagramu zjistíme, který aktor, znázorněný v diagramu figurkou (zákazník, obsluha IT systému, manažer…) provádí jakou činnost (=případ užití), a jaký další případ užití ji rozšiřuje (extend), nebo je v základním případu užití obsažen (include). Diagram… Pokračovat ve čtení Základy UML – diagram případů užití (use case diagram)

Nástroje pro kreslení UML diagramů, které jsou zadarmo

Ne vždy je nutné pro tvorbu UML diagramů používat nejdražší profesionální nástroje typu Enterprise Architect nebo Magic Draw. V následujícím minipříspěvku nabízím seznam jednoduchých editorů, které jsou skoro, nebo úplně zdarma. ArgoUML http://argouml.tigris.org/ UmbrelloUML http://uml.sourceforge.net/ Violet UML Editor http://alexdp.free.fr/violetumleditor/page.php Star UML http://sourceforge.net/projects/staruml/

Kam nám zmizel business vlastník…?

Často se nemůžu zbavit dojmu, že jsou velké IT projekty řízeny tak nějak všemi a zároveň nikým. Z poslední doby mám zkušenost, že na počátku projektu ve velké společnosti skupina několika manažerů a specialistů vyžaduje určitou funkci nebo skupinu nových funkcí. Postupnou analýzou se přijde k tomu, že stojí za to vytvořit samostatný projekt. Projektový… Pokračovat ve čtení Kam nám zmizel business vlastník…?

Mockupy, WireFramy, Prototypy…

Jistě jste to už někde zaslechli. „Viděli jste už ty vajrfrejmy?“, „ty dráty tentokrát vůbec nevypadají špatně“, a podobně. Tušíte o čem je řeč? Dotyční zpravidla hovořili o tzv. Wireframech, Mockupech nebo o „klikacích“ prototypech. Podívejme se poněkud detailněji na to, o co vlastně jde. Wireframy (čteme „vajr-frejm“; česky drátový model, …) Wireframy jsou obrázky, které… Pokračovat ve čtení Mockupy, WireFramy, Prototypy…

Co je UML a k čemu je dobré?

Dnešní post bude takový nějaký zrychlený, nějak nestíhám se s tím moc babrat:-) Se zkratkou UML se setkává řada profíků i začátečníků v IT oboru, netýká se jen analytiků – ti jej pouze používají k popisu procesů a systémů. Dále s ním pak zpravidla pracují tech leadi, programátoři, a podle potřeby například testeři. UML je… Pokračovat ve čtení Co je UML a k čemu je dobré?

3 top nástroje pro analýzu webových stránek a aplikací

Koho by nezajímalo, co se děje na jím vyvinutých nebo provozovaných webových stránkách a aplikacích. Analytické nástroje, které vám představím, zvládnou nejen grafické zobrazení míst, na která uživatelé nejvíce klikají, ale dovedou provádět analýzy formulářů (například objednávek nebo registrací) a dokonce i zobrazit pohyby kurzoru jednotlivých návštěvníků. Analytických nástrojů je samozřejmě více, tyto jsem vybral… Pokračovat ve čtení 3 top nástroje pro analýzu webových stránek a aplikací

Jaká je pracovní náplň business analytika?

Každý, kdo uvažuje o práci business analytika, se při zvažování nové práce sám sebe zeptá, co že to vlastně dělá ten business analytik. Letmým pohledem do inzerátů na Internetu je možné celkem jasně zjistit, že je potřeba být komunikativní, ovládat UML, nějaké ty CASE nástroje, že se to asi bude týkat psaní dokumentace, a …. a… Pokračovat ve čtení Jaká je pracovní náplň business analytika?

Začínáme

Analytik.cz startuje. Na českém netu mi dlouho chyběl zdroj informací pro business analytiky. Pokusím se tedy mezeru zaplnit – budu rád, když se na tvorbě budete podílet i Vy – svými komentáři, kritikou, a občas, pokud si to zasloužím, i chválou :)